Rita Astra Plaude (04.08.1931.-15.08.2020.)

Rita Plaude. 2001.g. Foto Astrīda Meirāne

Sestdien, 15. augustā, astoņdesmit deviņu gadu vecumā mūžībā devusies stājglezniecības restauratore – vecmeistare, skolotāja, kolēģe un izcila personība Rita Astra Plaude.Restauratora profesiju Rita Plaude apguvusi Ādolfa Kozorovicka vadībā, strādājot LPSR Mākslas muzeju un izstāžu apvienotajā direkcijā (1968-1973), sākumā Aizrobežu mākslas muzejā, vēlāk Valsts mākslas muzejā, kā arī stažējoties Ļeņingradā Valsts Ermitāžā (1971) un Maskavā Vissavienības Zinātniskās Restaurācijas pētniecības institūtā (1972-1975).
Ritai Plaudei bija pamatīga mākslas zināšanu bāze. 1951. gadā viņa beigusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, 1963. gadā - Rīgas Lietišķās vidusskolas stikla apdares nodaļu, mācījusies LVMA Mākslas vēstures un teorijas nodaļā (1966-1971).
Rita Plaude no 1973. gada 5 gadus strādājusi Rundāles pils muzejā, pēc tam 30 gadus nostrādājusi Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (1978-2009).
Rita Plaude devusi lielu ieguldījumu topošo stājglezniecības restauratoru izglītošanā. Līdz 1996.gadam strādājusi par praktiskās restaurācijas pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas nodaļā. Arī pēc tam Plaudes kundze vienmēr laipni sniegusi padomus un atbalstu visiem, kam tas bijis nepieciešams.
Viņa ir Latvijas Restauratoru biedrības biedre kopš tās aizsākumiem, regulāri piedalījās LRB organizētajās restaurācijas izstādēs ar restaurētajiem darbiem  un centās par biedrību ieinteresēt savus audzēkņus.
Rita Plaude piedalījusies daudzu kultūrvēsturisku priekšmetu restaurācijā, starp kuriem ir sienas gleznojums Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē, apgleznotie pildiņi Rīgas Domā, 18.gs. G.D. Hinša sienu gleznojumi Ungurmuižā, 17.-20.gs. gleznas no Latvijas muzeju krājumiem.  
Mūžīgu mieru un gaismu Plaudes kundzei.

Intervija ar Ritu Plaudi 2017. gadā LRB projekta "Restaurācijas profesijas dzīvā vēsture" ietvaros.
https://www.restauratorubiedriba.lv/intervija-ar-ritu-plaudi

Foto - Astrīda Meirāne